Kategorie
Typy i formy pożyczek

Czym jest leasing konsumencki? Jakie ma zasady i czym się wyróżnia?

Finansowanie zakupu

Leasing pozwala na sfinansowanie zakupu maszyn i pojazdów podczas prowadzenia firmy. Okazuje się, że aby z niego skorzystać, nie trzeba prowadzić własnej działalności. W ofercie wielu firm leasingowych pojawił się bowiem leasing konsumencki, przeznaczony dla klienta indywidualnego. Wybór takiej opcji jest bardziej wygodny i komfortowy dla wielu osób.

Definicja

Leasing jest pewną alternatywą  dla kredytu samochodowego lub gotówkowego, gdy pragniemy kupić auto. Koszty takiego rozwiązanie są znacznie niższe, co stanowi spory atut. Firmy leasingowe są w tym przypadku formalnymi właścicielami aut i zarabiają także na odpisach amortyzacyjnych za auto, z którego korzysta klient.

Biorąc samochód w leasing, należy płacić za niego raty – podczas spłaty nie jesteśmy formalnymi właścicielami auta. Gdy dojdzie do całkowitej spłaty zobowiązania, można wykupić auto na własność, mając pierwszeństwo wykupu. Najczęściej jego cena wynosi 1 % wartości początkowej pojazdu.

Czy warto z niego skorzystać?

Banki podchodzą bardzo restrykcyjnie do udzielania kredytów, dlatego wzięcie auta w leasing będzie korzystnym rozwiązaniem. Formalności w tym przypadku są bardzo ograniczone, a firmy leasingowe często proponują dosyć korzystne warunki (np. ubezpieczenie na dobrych warunkach). Większy poziom ochrony poprawi także nasz komfort, jednak koszty z tym związane są nieco większe. Wybierając pojazd, mamy wiele opcji – motocykle, samochody, quady, pojazdy używane. Pamiętać należy, że podczas leasingu koniecznie jest wykupienie także (oprócz OC) AC i NNW. Oferowane zniżki pomagają zaoszczędzić na wielu usługach i sprzęcie do samochodu. Ponadto, takie zobowiązanie nie jest zgłaszane do historii kredytowej konsumenta.

Leasing kojarzy nam się głównie z firmami, ale mogą z niego korzystać także klienci indywidualni. To doskonała opcja dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, natomiast pragną zakupić nowe auto lub inny pojazd. Raty są płacone regularnie co miesiąc, tak jak podczas zaciąganie kredytu, z tym że można uzyskać korzystniejsze warunki i nie trzeba załatwiać aż tak wielu formalności. Konsumenci coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie, gdyż daje wiele korzyści i nie wymaga spełniania rygorystycznych wymogów, jak ma to miejsce w banku podczas zadłużenia kredytowego. Nie każdego stać na zakup własnego auta, dlatego dobrą alternatywą będzie wzięcie pojazdu w leasing. Po okresie spłaty można wykupić auto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *