Kategorie
Typy i formy pożyczek

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Banki oferując swoim klientom kredyt, bardzo często również łączą tę ofertę z propozycją wykupienia ubezpieczenia tegoż kredytu. Niejednokrotnie w ofertach instytucji bankowych ubezpieczenie kredytu jawi się jako obowiązkowe. Czy tak faktycznie jest i czy z raz wykupionego ubezpieczenia można zrezygnować?

Czy kredyt musi być ubezpieczony?

Po pierwsze należy powiedzieć, że zarówno kredyt, jak i ubezpieczenie są produktami, które bank oferuje swoim klientom, a zakupem których mogą być oni zainteresowani lub nie. Zakup jednego z tych produktów nie może w żaden sposób zmuszać klienta do zakupu również drugiego. Ubezpieczenie kredytu wziętego w jednym banku – jeżeli klient już się na to decyduje – nie musi ciągnąć za sobą konieczności ubezpieczania go w tym samym miejscu. Klient kredyt może ubezpieczyć gdzie indziej – w dowolnie wybranym przez siebie przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym, czy nawet w innym banku. Techniką sprzedażową, którą niejednokrotnie stosują pracownicy banków, oferując swoim klientom kredyt wraz z ubezpieczeniem, jest tak zwany cross-selling. Ta technika polega na sprzedaży niezwiązanych ze sobą produktów, albo związanych tylko iluzorycznie, razem, oferując klientowi możliwość załatwienia kilku spraw za jednym razem.

To, czy faktycznie kredyt musi być ubezpieczony, regulowane jest przez odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. Polskie prawo wskazuje jednoznacznie, że nie ma żadnego obowiązku ubezpieczenia kredytu. Czy tak faktycznie jest? Praktyka bywa różna.

Kredyt z koniecznością wykupienia ubezpieczenia

Wiele banków oferuje kredyty, które opatrzone są warunkiem, jakim jest obowiązkowe przystąpienie do ubezpieczenia. Z jednej strony, zasady prawa mówią wyraźnie, że nie istnieje obowiązek ubezpieczenia kredytu, z drugiej, w praktyce, tak właśnie często to wygląda. Tego typu sytuację można porównać do wymuszenia przez sprzedawcę na kliencie zakupu jakiegoś produktu, przy zakupie innego, na który klient się decyduje. Wydaje się, że ustawodawca w tym przypadku niewystarczająco precyzyjnie określa zasady postępowania.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie, tak samo jak sam kredyt, czy każdy inny produkt finansowy, daje klientowi możliwość odstąpienia od umowy. Jeśli następuje rezygnacja z ubezpieczenia kredytu przez klienta, instytucja ubezpieczająca – w tym przypadku będzie to bank, ma obowiązek wycofania zgromadzonego na rzecz tegoż ubezpieczenia kapitału i zwrócenie go klientowi. W ofercie kredytowej wielu banków znajdują się kredyty obwarowane koniecznością ubezpieczenia z możliwością wycofania środków po upływie jakiegoś konkretnego czasu, na przykład po roku. Wydaje się, że jest to działanie pozostające w strefie nie do końca sprecyzowanej przez prawo, zgodnie z którym klient ma możliwość wycofania się z ubezpieczenia w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *