Kategorie
Typy i formy pożyczek

Co warto wiedzieć o kredycie studenckim?

Życie studenckie jest pełne wrażeń. Warto wykorzystać ten czas maksymalnie.  W tym czasie nie tylko studia są ważne. Duże znaczenie ma poznawanie ludzi oraz studenckie życie, któremu trzeba oddawać się pełną piersią. Tak wygląda życie studenckie jeżeli student lub jego rodzice są w stanie sfinansować studenckie czasy. Jak sobie radzić, gdy finanse nie pozwalają w pełni korzystać z uroków studenckiego życia?

Dla kogo jest kredyt studencki?

Pożyczka dla studenta przeznaczona jest dla studentów uczelni publicznych i niepublicznych. Student może kształcić się w systemie dziennym, zaocznym oraz wieczorowym. Warunkiem otrzymania kredytu studenckiego jest rozpoczęcie nauki przed ukończeniem 25 roku życia.

Kredyt studencki ma z założenia wspierać studentów, których rodziny nie są zamożne. Jednym z kryteriów przyznawania pożyczki jest dochód na jednego członka rodziny, którego wysokość jest zmienna i podawana jest w grudniu każdego roku. W tym roku jest to kwota 2 500 netto (jest to kwota”na rękę” na rok akademicki 2018 /2019).

Podstawowa kwota kredytu to 600 złotych. Od niedawna można starać się o podwyższona kwotę kredytu 800 złotych bądź o obniżenie raty do kwoty 400 złotych.

Jak długo można otrzymywać pożyczkę dla studenta?

Studencka pożyczka wypłacana jest tylko w okresie nauki. Maksymalnie kredyt można dostawać prze okres sześciu lat. Doktoranci mają ten czas przedłużony o 4 lata. Pożyczka wypłacana jest przez 10 miesięcy w roku akademickim. Urlop dziekański, czy spowodowany problemami zdrowotnymi wstrzymuje wypłacanie kredytu.

Kiedy i jak trzeba spłacić kredyt?

Spłacanie kredytu studenckiego trzeba rozpocząć dwa lata po ukończeniu studiów. W okresie studiów oraz dwa lata po ukończeniu uczelni student nie spłaca odsetek. Odsetki od kredytu pokrywa BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Spłata odsetek rozpoczyna się wraz ze spłatą kredytu. Ukończenie studiów w grupie najlepszych studentów daje możliwość starania się o nie spłacenie części kredytu. Kredyt również można spłacić wcześniej. Niewiele osób się o to stara z powodu korzystnych warunków na jakich jest udzielana pożyczka dla studenta.

Pożyczka dla studenta jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jest też szansa dla wielu studentów na podjecie nauki. Studenci, którzy nie byli by w stanie samodzielnie się utrzymać oraz ci, którym rodzice nie są w stanie pomóc mają szansę na spokojne ukończenie uczelni bez zamartwiania się o pieniądze, które można przeznaczyć na utrzymanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *