Kategorie
Rynek pracy

Jak wyróżnić się z tłumu kandydatów?

Pracodawca zawsze poznanie kandydata rozpoczyna od przeczytania CV. I to dzięki CV zazwyczaj podejmuje decyzje o zaproszeniu na rozmowę lub odrzuceniu kandydata. Czy w takiej sytuacji warto pisać list motywacyjny? Czy samo CV wystarczy?

Bonus, który warto wykorzystać

O ile kandydaci starają się pisać wyczerpujące curriculum vitae to do listu motywacyjnego bardzo często podchodzą bardzo lekko. List motywacyjny bardzo często jest sztampowy, przewidywalny i po prostu nudny. Taki list nie pomoże zdobyć wymarzonej pracy. Dobrze napisany list może być atrybutem, a nudny zostanie odrzucony po pierwszym akapicie.

List motywacyjny w takiej formie: https://kapitalni.org/pl/artykuly/list-motywacyjny-jak-napisac-go-poprawnie-gotowy-przyklad,73,483 warto potraktować jak bonus, w którym kandydat może się dobrze zaprezentować. Aplikując na konkretne stanowisko można być pewnym, że większość kandydatów ma podobne wykształcenie, doświadczenie i staż pracy. CV oraz list są dokumentami, które mają pokazać przyszłemu pracodawcy, czym wyróżnia się konkretny kandydat. Jeżeli nie wyróżnia się niczym, to po co tracić czas i zapraszać go na rozmowę?

List motywacyjny warto potraktować, jako dodatkowe miejsce, w którym możemy zaciekawić przyszłego pracodawcę. Przechodząc przez pierwsze sito rekrutacji warto mieć coś w zanadrzu, czym można zainteresować rekrutera. I właśnie takie zadanie pełni list motywacyjny.

Jak się wyróżnić? 

Personalizacja listu motywacyjnego oraz CV to najlepszy sposób, by zapaść w pamięć rekrutera. Stworzenie dokumentów do konkretnej oferty może jest i bardzo pracochłonne, ale jest również dużo skuteczniejsze niż napisanie szablonowego CV i listu, który będzie pasował wszędzie i nigdzie.

W liście motywacyjnym warto uwzględnić wszystkie swoje atuty, ale nie z punktu widzenia kandydata. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób umiejętności oraz cechy kandydata przysłużą się firmie. Warto przywołać swoje sukcesy z poprzedniego miejsca pracy. Jest to najskuteczniejszy, a jednocześnie najłatwiejszy sposób pokazania swojej wartości dla firmy.

Trzeba pamiętać, że list jest integralną częścią CV. Wiadomości, które pojawią się w obu dokumentach nie mogą się powielać. List ma być uzupełnieniem oraz rozwinięciem curriculum vitae.

List motywacyjny, który będzie dobrze napisany, może być dokumentem, który pomoże pracodawcy wybrać właśnie tego kandydata na stanowisko. List, który będzie sztampowy i nudny, może również pomóc w wyborze innego kandydata, który przyłoży się do napisania ciekawego i niebanalnego listu. Warto więc napisać list, który będzie atutem w zdobyciu wymarzonej pracy, a nie obciążeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *