Kategorie
Rynek pracy

Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne to podstawa

Obecnie niełatwo jest znaleźć pracę marzeń, o jedną posadę często ubiegają się dziesiątki lub nawet setki kandydatów. Wielu z nich dokłada wszelkich starań do tego, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Stworzenie curriculum vitae czy listu motywacyjnego to jedno, ale warto też napisać podanie o pracę. Wszystko po to, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionego zatrudnienia. 

Nie tylko curriculum vitae i list motywacyjny – podanie o pracę również będzie mile widziane 

Dla każdego oczywistością jest składanie CV podczas ubiegania się o pracę, ale to nie jedyne dokumenty, jakie można złożyć w firmie, w której chcielibyśmy pracować. Możemy też dołączyć list motywacyjny i podanie o pracę. Wszystkie te dokumenty aplikacyjne są ważne i warto poświęcić swój czas na ich stworzenie. Oczywiście kluczowe będzie to, aby były one odpowiednio przygotowane, bo w przeciwnym razie można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli ktoś planuje wysyłać pisma o takiej samej treści, zmieniając wyłącznie dane odbiorcy, do wielu firm, jego szanse na powodzenie są bardzo małe. Tylko indywidualnym podejściem do każdej oferty można uzyskać pożądane efekty. Konkurencja na rynku jest duża i trzeba się wyróżnić, aby zostać zauważonym.

Mogłoby się wydawać, że coś takiego jak podanie o pracę jest czymś zbędnym, skoro mamy już curriculum vitae i list motywacyjny. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej i warto się postarać i dowiedzieć, jak stworzyć podanie o pracę, aby zainteresować sobą i zachęcić do zapoznania się z pozostałymi dokumentami aplikacyjnymi. W niektórych firmach jest to nawet wymagane, dlatego trzeba wiedzieć, co zawrzeć w takim piśmie. Dotyczy to jednak zwykle instytucji publicznych, bo w dużych firmach i międzynarodowych korporacjach nacisk kładzie się na CV i list motywacyjny. Warto zaznaczyć, że podanie o pracę nie jest odpowiedzią na znalezioną przez nas ofertę pracy. Za pomocą tego pisma chcemy zasygnalizować chęć podjęcia zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Chodzi o przekonanie do siebie, zaprezentowanie się z jak najlepszej strony, przedstawienie swoich najważniejszych atutów. Jeśli dana firma nie prowadzi w danym momencie rekrutacji, to idealnie sprawdzi się właśnie podanie o pracę, aby pokazać motywację do objęcia danej posady.