Kategorie
Organy finansowe państwa

Czym jest krajowy rejestr dłużników?

Pożyczki i kredyty to nierzadko jedyne rozwiązanie na wyjście z problemów w trudnej sytuacji. Jednak każde zaciągnięte zobowiązanie finansowe należy uregulować w terminie. Co dzieje się w przypadku, kiedy planowany harmonogram spłacania rat zostaje zaburzony? Jeżeli sytuacja ma charakter długotrwały, osoba nieradząca sobie z zobowiązaniami, trafia do bazy danych, którą stanowi krajowy rejestr dłużników. Czym to jest?

Co to jest?

Termin słyszał zapewne każdy, choć nie wszyscy dokładnie zdają sobie sprawę z tego, czym jest ten podmiot. KRD to olbrzymia baza danych, która w skrócie mówiąc, skupia informacje dotyczące zadłużeń oraz osób lub podmiotów, które są nimi obciążone. KRD należy do Biura Informacji Gospodarczej. Jego zadaniem jest nie tylko gromadzenie i przechowywanie istotnych informacji, ale także ich udostępnianie.

Powody powołania KRD

O powołaniu krajowego rejestru dłużników zadecydowało kilka powodów. pierwszy z nich ma charakter prewencyjny. Jego zadaniem jest odstraszania potencjalnych dłużników przed zaniechaniem spłacania należności, a także motywowanie do podjęcia działań umożliwiających ten proces w razie kłopotów finansowych. Druga rola, jaką powinien spełniać krajowy rejestr dłużników ma charakter ostrzegawczy. Gromadząc dane o niewypłacalnych podmiotach gospodarczych i osobach, KRD stanowi źródło informacji przestrzegających przed podejmowaniem współpracy finansowej z podmiotami, które nie wywiązują się z zobowiązań, a tym samym mogą stanowić zagrożenie dla innych firm. Dane przechowywane i udostępniane w KRD wykorzystane są między innymi przez banki i niektóre inne instytucje finansowe podczas orzekania o tzw. zdolności kredytowej. Innymi słowy, informacje zebrane w KRD weryfikują wiarygodność i wypłacalność poszczególnych podmiotów, co pozwala podjąć decyzję czy warto im zaufać i podpisać umowę.

Czy tylko dłużnik trafia do rejestru?

Nazwa mogłaby wskazywać, że do rejestru trafiają jedynie dłużnicy. Tymczasem nie jest to prawdą. Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa, krajowy rejestr dłużników gromadzi również informacje o podmiotach wypłacalnych. Nie musisz w tym momencie czuć obawy lub oburzenia. Fakt ten może mieć dla ciebie pomocny charakter. KRD gromadzi informacje o wszystkich spłatach, również tych przebiegających zgodnie z planem. Każdy zatem, kto wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych, trafia do KRD z pozytywną opinią, co może pomóc w budowaniu swojej wiarygodności oraz ewentualnej zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *