Kategorie
Kwestie prawne

Kupiłem auto. Co dalej?

Zakup samochodu wiąże się bezpośrednio z koniecznością jego zarejestrowania w wydziale komunikacji. W momencie sporządzenia umowy, nowy właściciel ma 30 dni na dokonanie wszelkich formalności. W przeciwnym razie poruszanie się po drogach może wiązać się z karami finansowymi. Co trzeba załatwić?

Skompletuj dokumentację

Przed udaniem się do odpowiedniego wydziału, należy skompletować niezbędne dokumenty. Oprócz wymaganego wniosku konieczne jest posiadanie:

– dokumentu potwierdzającego własność pojazdu (umowa kupna/sprzedaży, faktura VAT, akt darowizny, umowę dożywocia);

– dowód potwierdzający tożsamość nowego właściciela;

– aktualny dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym;

– kartę pojazdu;

– stare tablice rejestracyjne;

– polisa OC do wglądu;

Koszty i opłaty

Przerejestrowanie samochodu wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownych opłat. Standardowo to koszt 180,50 zł. Wliczają się w to nowe tablice, tymczasowy dowód, stały dowód, nalepka legalizacyjna, nalepka na szybę, opłaty urzędowe i ewidencyjne. W przypadku auta zarejestrowanego w tym samym powiecie, można pozostawić stare tablice. Dzięki temu koszt rejestracji spada do 81 zł. Oprócz tego należy również uiścić opłatę w Urzędzie Skarbowym. Podatek od czynności cywilnoprawnych to koszt 2 procent wartości pojazdu. W momencie zgłoszenia właściciel otrzymuje dowód tymczasowy, tzw. miękki. Urząd ma 30 dni na wydanie dowodu stałego. Zazwyczaj jest on gotowy po około dwóch tygodniach. 

Usługi dodatkowe

W przypadku aut sprowadzonych z Japonii i USA istnieje możliwość skorzystania z tzw. małych tablic. Do tej pory właściciele importowanych aut wykorzystywali wszelkie sposoby, by nie ingerować w konstrukcję samochodu, co wiązało się z mandatami. Obecnie w urzędzie wystarczy zaznaczyć odpowiednia rubrykę, by uzyskać tablicę dostosowaną do importowanych samochodów. 

Dodatkową usługą są również tablice spersonalizowane. Właściciele aut, którzy chcę posiadać własne tablice rejestracyjne, muszą w takim przypadku liczyć się z kosztem 1000 zł.

Rejestracja samochodu (pod tym linkiem znajdziesz opis całej procedury: https://kapitalni.org/pl/artykuly/rejestracja-samochodu-koszty-dokumenty) to oczywiście koszty, jednak poruszanie się samochodem bez ważnej dokumentacji to znacznie poważniejsze problemy i konsekwencje finansowe.